Підтримка Євросоюзом ходу реформ в Україні з 2007-го по 2015 рік мала обмежений вплив і, незважаючи на поштовх до реформування державних інститутів, результати залишаються досить крихкими. Такий висновок зробили в доповіді Європейського суду аудиторів, опублікованому на сайті відомства.
У ЕСА поставили собі за мету з'ясувати, чи є ефект і наскільки він відчутний від фінансових вливань в країну. За даними аудиторів, така підтримка виробляє недостатній вплив, і в першу чергу це пов'язано з пробуксовування боротьби з корупцією.
Зокрема, в період до 2014 року причиною вважається недостатнє прагнення до реформ з боку колишньої української влади. Як говориться в звіті, після перемоги Майдану в Україні був відзначений деякий прогрес в плані реформ, але при цьому результати нового пакету допомоги на сім років в розмірі 11,2 млрд євро все одно "залишаються нестійкими".
Крім війни Росії проти України одним з основних чинників, що знижує ефективність допомоги ЄС країні, фінансові спостерігачі назвали вплив олігархів на політико-економічну ситуацію держави.
"Не дивлячись на всі зусилля з реформами, Україна як і раніше сприймається як найбільш корумпована країна в Європі. Боротьба з корупцією тут проходить з перебоями, так як система кримінального переслідування все ще недостатньо незалежна від уряду, а олігархи впливають на політичні партії та ЗМІ", - резюмували в ЕСА.
З урахуванням таких тенденцій програма допомоги ЄС Україні знаходиться під загрозою, зазначають евроаудітори. У доповіді йдеться про те, що Києву потрібно більше уваги приділяти підвищенню ефективності допомоги ЄС в газовому секторі, управління державними фінансами, модернізувати умови і схеми виплат фінансової допомоги і посилити контроль за її розподілом. Також в ЄС знову нагадали про те, що потрібно більше акцентуватися на проведенні реформ.