Навигатор

Інфографіка: Податкові чемпіони. Скільки платить бізнес в різних країнах

Як зазначає LIGA.NET Україна опинилася на 84-й позиції в рейтингу країн по фіскальному навантаженню. Дослідження Paying Taxes 2017 Групи Світового банку та PwC


Українські підприємці звикли скаржитися на непосильний податковий тягар. Як показує рейтинг країн за обсягом сплачуваних податків Paying Taxes 2017, бізнесу в Україні куди простіше, ніж, наприклад, підприємцям в деяких країнах Африки. Але складніше, ніж в азіатських державах. Організатори дослідження вивчили податкове законодавство 189 країн світу. Україна опинилася в середині рейтингу - на 84-му місці.

КОРИСНІ ДАНІ

Дослідження Paying Taxes 2017- це спільний щорічний проект PwC і Групи Світового банку. В рамках дослідження оцінюються кількісні та якісні аспекти, що характеризують простоту сплати податків в 190 країнах світу. Дослідження публікується 11-й рік поспіль, при його складанні оцінювалися дані 2015 року.
У дослідженні аналізувалися всі обов'язкові податки і внески, які компанія (як представник середнього бізнесу) повинна заплатити протягом відповідного року, а також практичні аспекти такої сплати. Аналізовані податки і збори включають в тому числі податок на прибуток підприємств, збори по соціальному страхуванню і податки на дохід найманих працівників, податки на майно, а також інші податки, які застосовуються до компанії - представника середнього бізнесу в кожній країні.

Картина світу

Згідно з результатами дослідження, країни Східної Європи та Центральної Азії (до яких відноситься і Україна) демонструють поліпшення за всіма традиційними індикаторами і хорошу позицію по ефективності роботи податкових органів. Цей регіон показав найбільше скорочення кількості податкових платежів, в основному за рахунок скасування окремих податків.

Країни Європейського Союзу мають кращий показник по оцінці ефективності роботи податкових органів. Регіон також притримується глобальних тенденцій, однак в ньому збільшилася кількість податкових платежів, які не можна здійснити онлайн.

Близький Схід традиційно є лідером по легкості виконання вимог податкового законодавства, не дивлячись на те, що всі традиційні індикатори в даному регіоні залишилися без змін. Такий результат пояснюється в першу чергу простотою податкових систем в більшості країн. Завдяки експорту корисних копалин уряди цих країн можуть забезпечити наповнення державних бюджетів без значної податкового навантаження на бізнес.

Азіатсько-Тихоокеанський регіон показує результати краще за середньосвітовий рівень за всіма індикаторами, крім ефективності роботи податкових органів після подачі звітності. В даному регіоні платник податків буде не тільки довше отримувати бюджетне відшкодування, а й довше всього в світі проходити податкову перевірку з податку на прибуток у зв'язку з виправленням помилки.

Центральна Америка і країни Карибського басейну продовжують рухатися в глобальному тренді. Особливість цього регіону полягає в тому, що податок на прибуток підприємств має найбільшу вагу в загальній ставці оподаткування, однак вимагає мінімальних витрат часу на його облік і подачу звітності.

Африка залишається складним регіоном в сфері сплати податків зі зростаючою загальною ставкою оподаткування.

Податки по-українськи

В Україні податкове навантаження знижується вкрай повільно - в торішньому рейтингу Україна була на 85-й позиції. За словами партнера PwC В'ячеслава Власова, спрощення обліку податку на прибуток з 2015 року (максимальне наближення до бухгалтерського обліку) не мало позитивного впливу на позицію України в рейтингу, так як одночасно погіршилися показники витрат часу на облік інших податків.

 

"Це пов'язано з введенням системи електронного адміністрування ПДВ і змінами в правилах обліку ПДВ в середині 2015 року. Зазначені зміни хоч і несуть важливі для держави цілі, значно збільшили трудовитрати щодо ведення обліку ПДВ", - пояснює він.

 

Незначне зниження позицій України в рейтингу в порівнянні з попереднім роком (на 1 ступінь), на думку дослідників, пов'язане із затримками реформ в податковій сфері. Якби реформи не продовжувались і в багатьох інших країнах, втрата позицій була б більш значною. Зниження загальної податкової ставки в Україні в порівнянні з 2015 роком було символічним - з 52,2 до 51,9%. Колишнім залишилася кількість податкових платежів для бізнесу. Хоча кількість офлайнових податкових платежів в Україні - одна з найменших в світі.

Витрати часу на податковий облік зросли в зв'язку з введенням системи електронного адміністрування ПДВ та зміною базових правил обліку цього податку - з 350 до 356 днів.

 

"Частково таке збільшення витрат часу було компенсовано значним спрощенням обліку податку на прибуток: для розрахунку податкових зобов'язань використовуються безпосередньо дані бухгалтерського обліку компаній, а окремий податковий облік з цього податку був фактично скасований", - говорить Власов.


За його словами, вже в наступному рейтингу Україна може розраховувати на поліпшення позиції завдяки зниженню ставки ЄСВ. Ще одним плюсом може стати прискорення процедури відшкодування ПДВ. При цьому перехід на квартальну звітність з податку на прибуток може збільшити як час на підготовку звітності, так і кількість платежів. Це може привести до зниження позиції України за даними індикаторами. Електронне адміністрування ПДВ, на думку експертів PwC, також буде, скоріше, негативним фактором для України, оскільки збільшить витрати часу на подачу звітності.

"Якщо нові податки не з'являться, а кількість платежів офлайн скоротиться, Україна може піднятися в рейтингу і обігнати найближчих конкурентів - Болгарію і Мальту", каже Власов.

Контакты

Контакти

e-mail: portinfo.news@gmail.com

Координати порту: 46°45?N, 36°46?Е

 

Копирайт

Копірайт

Передрук або часткове використання матеріалів дозволяється за умови

погодження з редакцією та наявністю активного гіперпосилання,

відкритого для індексування пошуковими системами.

BBEPX