Навигатор

Пам’ятка населенню про надання допомоги постраждалим від переохолодження (гіпотермії)

Навіть не дуже значне пониження температури, як для наших широт, в Україні призвело до сотень людських жертв. Однак багатьох із трагічних випадків не сталося б, якби постраждалим було надано своєчасну і кваліфіковану допомогу. Гіпотермія полягає в загальному переохолодженні тіла, коли організм не в змозі компенсувати втрату тепла.

Анатомія і фізіологія гіпотермії
При впливі холоду на організм відбувається звуження кровоносних судин, які розташовані близько до шкіряного покриву, і тепла кров прямує углиб тіла. Таким чином зменшується нормальна температура тіла. Якщо організм не в змозі підтримувати постійну температуру тіла, у людини починається озноб, в результаті чого за рахунок м’язової діяльності виробляється додаткова кількість тепла. Гіпотермія відбувається внаслідок переохолодження всього організму при порушенні процесу терморегуляції. При гіпотермії температура тіла падає нижче 35 С. При цьому виникає серцева аритмія і в кінцевому підсумку відбувається зупинка серця. Настає смерть.

Причини гіпотермії
 Гіпотермія викликається довгочасним впливом низьких температур, коли організм вже не в змозі виконувати функцію терморегуляції. Такі фактори, як температура і вологість навколишнього середовища, стан шкіряного покриву (суха чи волога шкіра), сила вітру і тривалість впливу холоду, впливають на здібність організму регулювати температуру тіла перед настанням стану гіпотермії.
Деякі особи схильні до гіпотермії. До них належать:
особи, які багато часу перебувають на холоді;
люди похилого віку;
маленькі діти;
особи, що мають проблеми зі здоров’ям;
особи, в яких у минулому були стани гіпотермії;
особи із захворюванням серця або станами, які викликають порушення кровообігу.
Стан гіпотермії може настати і при температурі вище точки замерзання. Це може статися з особами похилого віку, які проживають у погано опалюваних приміщеннях, погано харчуються і малорухливі. Бездомні також відносяться до групи ризику. Вживання деяких речовин таких, як алкоголь і барбітурати, можуть порушити нормальну реакцію організму на вплив холоду і викликати гіпотермію значно швидше. Захворювання і певні стани організму, наприклад, інфекція, гіперглікемія (зниження вмісту цукру в крові), інсульт і пухлина мозку також роблять гіпотермію більш імовірною.

Профілактика гіпотермії
Стан гіпотермії, звичайно, треба уникати, керуючись здоровим глуздом і такими правилами:
носіть головний убір і одяг із шерстяної тканини або хутра, які утворюють прошарок теплого повітря між тілом і одягом;
споживайте більше теплого пиття, це сприяє кращій терморегуляції організму. Якщо гаряче пиття недоступне, пийте побільше простої води. Уникайте споживання напоїв, які містять алкоголь і кофеїн, так як вони перешкоджають виробленню тепла організмом;
як тільки у вас починається озноб, укривайтеся в теплому місці і дайте організму зігрітися;
якщо на холоді ваш одяг змок, як можна швидше змініть його на сухий.

Ознаки і симптоми гіпотермії
тремтіння і озноб, які можуть бути відсутні на більш пізніх стадіях;
оніміння;
втрата координації рухів;
зніяковіння, незвична манера поведінки;
температура тіла нижче 35 С.

Перша допомога при гіпотермії
Якщо у постраждалого одночасно спостерігаються ознаки відмороження і гіпотермії, в першу чергу надайте допомогу як при гіпотермії. Цей стан може призвести до смерті, якщо людину терміново не зігріти. Але навіть у цьому випадку не варто залишати без уваги відмороження, яке при тяжкому ступені може призвести до ампутації пошкодженої частини тіла.
Гіпотермія відноситься до невідкладних медичних станів. Дотримуйтесь принципів надання першої допомоги і прийміть додатково спеціальні заходи при гіпотермії:
викликайте “швидку допомогу”;
поступово відігрійте постраждалого, загорнувши його в ковдри або сухий одяг;
не намагайтеся зігріти тіло постраждалого дуже швидко. Не занурюйте його в теплу воду. Швидке обігрівання може викликати серцеві проблеми. Будьте надзвичайно уважними при поводженні з постраждалим;
по можливості, прикладіть до тіла теплий предмет (гарячу грілку, пляшки з теплою водою);
дайте тепле пиття, якщо постраждалий при свідомості.

Контакты

Контакти

e-mail: portinfo.news@gmail.com

Координати порту: 46°45?N, 36°46?Е

 

Копирайт

Копірайт

Передрук або часткове використання матеріалів дозволяється за умови

погодження з редакцією та наявністю активного гіперпосилання,

відкритого для індексування пошуковими системами.

BBEPX