Навигатор

Уряд скасовує державне регулювання цін на соціальні товари

Міністерство економіки пропонує з 1 жовтня скасувати цінове регулювання на соціальні групи товарів: молоко, крупи, цукор та інші.

В кінці минулого тижня урядовий комітет схвалив проект постанови про реалізацію пілотного проекту щодо ціноутворення на товари і послуги в сфері виробництва і реалізації продовольчих товарів. Тепер його повинен розглянути Кабмін. Скасування державного регулювання триватиме близько трьох місяців, після чого буде прийнято остаточне рішення. Експерти прогнозують, що соціальні продукти можуть подорожчати на 10%.

Історія питання

Кабінет міністрів ввів держрегулювання цін на соціально значущі продукти харчування майже 20 років тому - 25 грудня 1996 року - постановою №1548. Держрегулювання застосовували в областях, де ціна продукції за місяць змінилася більш ніж на 1%, що робило адміністрування досить дорогим задоволенням як для держави, так і для підприємства. Протягом 20 років уряд неодноразово відміняв держрегулювання, посилював його або ж розширював список продуктів, націнка виробника та продавця на які не може перевищувати 15%. Регулюється така націнка місцевими радами.

До соціально значущих продуктів в Україні відносяться борошно пшеничне вищого сорту, хліб і хлібобулочні вироби з пшеничного і житнього борошна простої рецептури, макаронні вироби, крупи, рис, яловичина і свинина, м'ясо птиці, курятина в тушках, ковбаса варена, коров'яче молоко, масло вершкове і соняшникове, сир, курячі яйця, цукор і овочі. Всього в списку соціальних продуктів значаться 15 категорій товарів, на які уряд обмежує націнку в магазинах.

Остання спроба влади відпустити ціни відбулася влітку поточного року. Мінекономрозвитку мало намір з 15 серпня скасувати державне регулювання цін на деякі соціально значущі продукти харчування, щоб до 15 листопада провести моніторинг цінової ситуації на ринку. Однак цього досі не сталося. Зараз Мінекономрозвитку взялося за лібералізацію цінової політики з новою силою.

"Таке втручання приносить тільки шкоду, воно спотворює конкуренцію, обмежує доступ на ринок, провокує зростання цін і створює можливості для зловживань", - йдеться в повідомленні заступника міністра економічного розвитку і торгівлі Максима Нефьодова.

 

Ціни на продукти, які штучно регулюються, ростуть в середньому на 20% швидше в порівнянні з іншими продуктами, додають в міністерстві.

Чому бути та чого не минути

Скасування державного цінового регулювання на соціальні товари назріла вже давно, вважає керівник аналітичного відділу консалтингового агентства ААА Марія Колесник.

 

"Справа в тому, що більшість товаровиробників знайшли можливість обходити такі цінові обмеження", - пояснює вона.

 

І наводить приклад: якщо під цінове регулювання підпадає умовно сметана з жирністю 20%, то можна зробити 18% - і це вже інший продукт. Аналогічна ситуація по інших групах товарів. Той самий соціальний хліб суттєво втрачав свої якісні показники при обмежених цінах, в той час як з'являлися його аналоги з позначкою "покращений" за вищою ціною.

Читайте також: У зв'язку з підвищенням акцизів можливий ріст цін на алкоголь та тютюн

Підтримує ініціативу уряду щодо скасування держрегулювання цін і асоціація Укрцукор.

 

"В окремі роки ціна на ринку була нижче, ніж встановлена Кабміном мінімальна ціна, - говорить голова асоціації цукрозаводчиків Андрій Дикун. - Виробники не могли продати свою продукцію, тому що ринкова ціна була нижчою за мінімальну".

 

Такі випадки, за його словами, привели до скорочення підприємств. Раніше їх було більше сотні, а в минулому році працювало тільки 36.

Станом на 19 вересня у новій постанові з переліку зарегульованих товарів прибирають ряд обмежень, наприклад граничний рівень рентабельності та торговельні надбавки на дитяче харчування, відзначає експерт аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу Євген Дворник. При цьому націнки мереж і надбавки постачальників без логістичних витрат не повинні перевищувати 15%.

"У перелік соціальних продуктів вже входить не просто хліб, а хліб вагою більш як 500 грамів з борошна пшеничного вищого, першого і другого сорту та їх суміші, борошна житнього та суміші борошна пшеничного та житнього простої рецептури (борошно, дріжджі, сіль, вода) без додавання цукру, жиру, інших наповнювачів; хліб і хлібобулочні вироби для діабетиків; тепер вже не м'ясо птиці, а м'ясо курей (крім філе). Також пропонується врахувати, що органічні продукти не відносяться до соціальних ", - пояснює Дворник.

 

Наслідки для ринку

У урядового експерименту є і негативний ефект. Ціни на продукти харчування можуть вирости до кінця цього року до 10%, вважає директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

 

"Антимонопольний комітет не займається розслідуваннями споживчих ринків", - відзначає він.


"Ціна буде залежати від ринкових факторів. У довгостроковій перспективі зменшення впливу на виробників з боку держави може призвести до збільшення кількості підприємств, які будуть займатися виробництвом даного продукту. А збільшення пропозиції при незмінному рівні споживання тисне на ціну", - говорить Євген Дворник.Повне скасування цінового регулювання може стати причиною одиночного цінового зростання на деякі товари, але не тотального на весь перелік, додає Марія Колесник.

Погоджуються з нею і рітейлери. Ціни на продукти харчування не зміняться через жорстку конкуренцію між роздрібними мережами, вважає генеральний директор Української торговельної асоціації Ігор Кишко.

 

"Але скасування державного регулювання дозволить мереж відмовитися від заповнення тонн паперів, а також поліпшить якість продуктів", - упевнений він. Співвласник мереж Таврія-В і Космос Борис Музальов вважає, що через сім-вісім місяців ціни на соціальні групи товарів почнуть падати, а сумарно за півтора року вони подешевшають на 30-40%. "Зараз нам дуже важко купити соціальне молоко, але після скасування регулювання всі виробники захочуть працювати в цьому сегменті", - вважає він.На думку Колесник, паралельно зі скасуванням цінового регулювання було б доцільно провести монетизацію пільг, щоб підтримати в першу чергу пенсіонерів.

 

"На жаль, грошей на це у держави зараз немає", - відзначає вона.

Контакты

Контакти

e-mail: portinfo.news@gmail.com

Координати порту: 46°45?N, 36°46?Е

 

Копирайт

Копірайт

Передрук або часткове використання матеріалів дозволяється за умови

погодження з редакцією та наявністю активного гіперпосилання,

відкритого для індексування пошуковими системами.

BBEPX